ANA SAYFA » Bankalar » Akbank » Akbank Şikayet Hattı

Akbank Şikayet Hattı

Akbank hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili bankanın iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Akbank ile ilgili müşteri şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Akbank Şubeleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın banka şubesine gidebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Akbank Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 25 25 ya da 0850 222 25 25 Telefon Şubesini arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “akbank.com” adresi üzerinden sayfanın alt menüsünde yer alan “İletişim Formu” bölümüne girerek ‘Bize Ulaşın’ kısmına şikayetinizi yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.
  • E-posta Gönderimi: Bankanın sitesinde mail adresi verilmemektedir. Bunun yerine yukarıda yer alan diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; bankanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Akbank hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, banka tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

1 Şikayet var

  1. Haziran ayından beri kredi kartım bir türlü elime geçmedi. Müşteri hattını aradığımda kuryede dediler. Daha bu pazartesi mesai saatleri içinde size dönüş yapılacak dendi. Talimat vs. hep aynı şeyleri duymaktan sinirlerim bozuldu. Kuryede ise bu neden teslim edilmiyor? Bu hafta teslim edilmezse kesinlikle bankanıza ait kartlarımı iptal edeceğim. Bir daha da asla bankanızla hiçbir iletişimim dahi olmayacak. Hizmetlerinizden şikayetçiyim. memnun değilim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir