ANA SAYFA » Bankalar » Akbank » Akbank Şikayet Hattı

Akbank Şikayet Hattı

Akbank hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili bankanın iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Akbank ile ilgili müşteri şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Akbank Şubeleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın banka şubesine gidebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Akbank Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 25 25 ya da 0850 222 25 25 Telefon Şubesini arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “akbank.com” adresi üzerinden sayfanın alt menüsünde yer alan “İletişim Formu” bölümüne girerek ‘Bize Ulaşın’ kısmına şikayetinizi yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.
  • E-posta Gönderimi: Bankanın sitesinde mail adresi verilmemektedir. Bunun yerine yukarıda yer alan diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; bankanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Akbank hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, banka tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

7 şikâyet

  1. Bugün Atatürk bulvarındaki Akbank şubenizdeki müşteri temsilciniz Bekir B. adlı kişiye hesao numarası açtırmaya gittim daha önce hiç açtırmadığım için herhangi bilgim yoktu hesap açtırmak istediğimi söykedim işyeri adres ve numarası istedi bende bulunmadığını söyledim elimde işyerinden verilen kağıtta yazılan adresi gösterdim burdaki adresmi acaba diyerek alay ederek ben nerden bikebilirim sizce o mu telefon ve adres almadan gelmişsiniz bana hesap açtır adres bumu diyede soruyosunuz diyerek alayına küçümseyici konuşmasına devam ederken ben çıktım adres ve numarayı buldum tekrar döndüm yanına yine aynı uslupla aynı şeyleri tekrarladı ve ses tonunu yüksektmiyodu ki duyulmasın diye özen gösteriyodu önüme kağıt koydu doldurun hadi bunu derken yine alaycı ses tonu devam ediyodu ve peşpeşe sorması gerekenleri sorarken bak hala dolduramadın diye azarlıyordu ve ben üslubunuzu düzeltebilirmisiniz dediğinde ne varki üslubumda hı ne var hı ne var siz hala formu dolduramadınız bak şurayı bile dolduramamışsınız derkende hala alyı devam ediyor azarlamasınıda sessiz yapıyodu tekrar uyardığımda okuyun şurayı hala okumadınızmı imzalayın yada geçin kenara şurda biyerde okuyun size daha ne anlatayım dedi bende beyfendi okumama fırsat vermiyosunuz üslubunuzu neden düzeltmiyosunuz dediğimdeyine dalga ve alayına devam etti okuyamadığımı adres numara almadan gelmişsiniz benim üslubumu tartışıyosunuz gibi devam etti ve psikolojikolarak ezmeye devam etti ne kadar rica ettimsede en sonunda isminiz ne sizin nasıl bi temsizlcisiniz dedim bak orda yazıyo okuyun diye alayına devam etti.Ben vaşka bankalarada eşimin işleri için gittiğimde gayet güler yüzlü ve kibar insanlar görüyorum bankalardan ziyade başka işyeri market bakkal hertürlü uerde böyle bi üslup küçük düşürme hareketi görmedim hatta fiş alıp beklediğimde numaram gelmiş gittiğim yer yanlışmış ordaki bayan görmüyomusunuz orda yanıyo numaranız buraya ne geliyosunuz dedi orda zaten şaşırmaya başlamıştım derken bu beyefendi ağır bi psikolojik hakarette bulundukar işyeri bu bankayı şstediği için mecburen kabul ettim yoksa hayatta uğrayıp hiç bi işlemi yaptırmazdım eğer buna bi çözüm bulmazsanız tüm çevreme bunu ileteceğim o kişi hakkında gerekeni yapanızı rica ediyorum belki anlama kabiliyetim düşük belki ilkokul mezunu ve belkide hiç biley bilmeyen biri olabilirdim bu kişi yada kişikerin muanelesi demekki dahada artacak ego tatminlerini bu insanlarda yüksektmeyi deneyecekler demekki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir