ANA SAYFA » Firmalar » Arçelik » Arçelik Şikayet Hattı

Arçelik Şikayet Hattı

Arçelik markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Arçelik firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Arçelik Yetkili Servis’ine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Arçelik Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 0 888 numarayı arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “arcelik.com.tr” adresinden şikayet bölümüne ulaşmak için ana sayfada üst menüde yer alan “Destek” bağlantısına girerek açılan sayfadan “Bize Ulaşın” bölümünde yer alan formda istenilen bilgileri doldurup durumunuzu iletebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse yaşadığınız süreçle ilgili bu sayfada paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme sürecini değerlendirebilirsiniz. Şikayet etmek istediğiniz durumla ilgili aşağıdaki alana bir yorum yazabilir, Arçelik firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Beyaz eşya (Tüm Buzdolabı Ürünleri, Derin Dondurucular, Çamaşır ve Kurutma Makineleri, Bulaşık Makineleri, Fırınlar, Set üstü ocakları..), Ankastre serisi, Elektronik (Tüm Televizyon Ürünleri, Bilgisayarlar, Tablet ve Telefonlar…), Isıtma ve Soğutma (Klimalar, Kombiler, Termosifon ve Şofben ürünleri…), Küçük Ev Aletleri (Karıştırıcı ve Doğrayıcılar, Ütüler, Süpürgeler…); Teknik servis hizmetleri, firmanın şikayet biriminin çalışma etkinliği…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

12 şikâyet

  1. Merhabalar arçelikten üç buçuk yıl önce aldığımız LCD ekran televizyonumuz garantisi biter bitmez ekranı gitti ve arıza yaptı ses var ama görüntü yok servis çağırdığımızda da bize 500.00 TL masraf çıkardı. Şunu demek istiyorum markası adı sanı belli olmayan marka televizyon akrabalarımızın var. Hiç bir şekilde arıza yapmadan çalışıyor. Fiyatı 1000.00 TL olan televizyon biz iyisi olsun diye arçelikten aldık ama aldığımıza bin pişman olduk bir dünya masraf çıkardı. Sakin arçelik televizyon almayın. Bundan sonra arçelikten en ufak ev aleti bile almam. Müşteri memnuniyeti asla en ufak bir müşteriye yardım yok ama maaşallah servisleri soyguncu gibi. Nasılda bir ayar yapışdıysa üç yıllık televizyonun ekranımı gider garanti biter ekran gider. Sakın almayınnnnn derim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir