ANA SAYFA » Firmalar » Arzum » Arzum Şikayet Hattı

Arzum Şikayet Hattı

Arzum markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri şikayet hatlarını içermektedir.

Arzum ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Arzum Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Arzum Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 1 800’ü arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “arzum.com.tr/iletisim” adresine girerek “İletişim” bölümünden bir şikayet formu yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Arzum hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

16 şikâyet

  1. Arzum ar 3011 semaver aldım 2 gün sonra kaynatmadan atmaya başladı ve kahraman Maraş teknik servisine müracaat ettim 1 gün sonra ürününüz hazır gelin dediler gittim kireçlenmeden kaynaklı olduğunu söylediler sıfır ürün şaşırdım neyse tekrar götürdüm 1 gün sonra tekrar aynı arıza 10 gün sonra hazır dediler tekrar gittim parça değişmiş neyse aldım 3 gün çalıştı tekrar götürdüm kızgın bir şekilde alın ürününüzü dedim aynı arızadan 20 günde 3 sefer arıza yaptı 3 sefer çay demleyip içsek zorumuza gitmeyecek neyse 1 ay sonra değişim onaylandı yeni ürün geldi 3 ay kullandık tekrar buda aynı arızayı verdi şu an teknik serviste ne olacağını bilmiyorum inşallah ilk yaşadıklarımı yaşamam bu da bir tecrübe bir daha arzummu asla

  2. Çaycım klasik elektirik tasaruflu çay robotu aldım arıza yaptı iki veya üç defa arıza tamir yapıldı arıza devam etti servise götürdüm değiştirilecek dendi değişti fakat yerine benim çay robotum yerine dandik bir çay robotu geldi ben benim çaycımı istiyorum başka model marka istemiyorum lütfen benim ürünümün aynısını yollayın.Ürün Teknosadan alındı Garanti tarihi 21.10.2015 fatura No:152202605 LÜTFEN ÜRÜNÜMÜ DEĞİŞTİRİN BENİM ALDIĞIM ASIL ÜRÜNÜN AYNISINI YOLLAYIN.veya Eski ürünü tamir edin yollayın bu yerine yollamış olduğunuz dandik ürününüzü ben kullanmayacağım benim asıl ürünümün aynısını yollamaz iseniz bu ürünü size hediye olarak geri yollayacağım siz kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir