You are here: Home » Firmalar » Arzum » Arzum Şikayet Hattı

Arzum Şikayet Hattı

Arzum markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri şikayet hatlarını içermektedir.

Arzum ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Arzum Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Arzum Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 1 800’ü arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “arzum.com.tr/iletisim” adresine girerek “İletişim” bölümünden bir şikayet formu yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Arzum hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

33 Comments

  1. Bütün Küçük Ev Aletlerini ARZUM Denen o iğrenç markadan aldım. şaaşalı tv reklamlarına aldanarak. bir iki ürünüm ikinci kullanmımda zaten bozulmuş durumda. su ısıtıcı aşırı derecede sesli çalıştığı için müşteri hizmetlerini aradığımda sorun varsa garantiye götürün denildi ve suratıma kapatıldı resmen. ben şikayetimi dile getirmek için arıyorum kadın beni resmen sinirli bir şekilde servise yönlendiriyor. çok şaçma birr firma ve çok şaçma ürünler. ÇOK PİŞMANIM ARZUM aldığım için

  2. İyi günler Nisan 11 arzum dan şofpen aldım 3 iş günü içinde servis gelip baglicak dediler her gün arıyoruz bu gün bağlanacak deyip oyaliyorlar gelip bağlamiyorlar servis gelecek deye evden dışarı çıkamıyorum 6 gün oldu haylada servis bekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir