You are here: Home » Firmalar » Arzum » Arzum Şikayet Hattı

Arzum Şikayet Hattı

Arzum markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri şikayet hatlarını içermektedir.

Arzum ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Arzum Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Arzum Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 1 800’ü arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “arzum.com.tr/iletisim” adresine girerek “İletişim” bölümünden bir şikayet formu yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Arzum hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

40 Comments

  1. İyi geceler ben antalyadan ankaraya gıdış dönuş bileti aldım keşge almasaydım böyle otobuz olmaz ınternet yok caslışmıyo tv calışmıyo mavine seslenıyom çit yok koltuk berbat oturamıyom kıcıma demırlerı batıyo ben akkımı varıyocam vıdyo ve resım cekıp bu hakkımı arıyacak bılgınız olsun ınan şu an yolculuk yapıyoz nalet olsun parama yazık bunu her yerdede paylaçacam bılgınıze

  2. Bir yıl önce mutfak robotu aldım içindeki parçalardan doğrayıcı ve çırpıcı gövde ilk kez kullanmak istediğimde çalışmadı yetkili servise getirdim firmanın bu parçaların ücretini ödemediğini garanti kapsamında olmadığını söyledi müşteri hizmetlerini aradım onlarda aynı şeyi söyledi hiç kullanmadığım ürünü 10 saniye çalıştırmam gerektiğini yada almadan ürünü deneyerek almam gerektiğini söyledi hiç kullanmadığım ürünün neden parasını ödüyorum anlamadım satarken çok güzel herşey ama bozulduğunda hiç bir parça garanti kapsamında değil sadece gövdeyi satın o zaman bize

  3. Bi şofben aldık almaz olaydık. 2 haftadır paramızla rezil olmuş durumdayız. Arıyoruz gelicez diyorlar aksam 17:00 de mesaj geliyor araç arıza yaptı diye araya pazar günü giriyor, pazartesi arıyoruz bugün gelicez diyorlar yine yok yazıklar olsun gerçekten.

  4. Arzum olımpıa turbo marka elektrik süpürgesi aldım 3 kere aynı arızayı yaptı servis derki filştreden dolayı motor arızası olmuştur cihazınız değişecek buraya kadar herşey normalde 70 tl karşılığında garantisi devam eden cihaza para neden veriyorum bunu anlamadım birde her 6 ayda bir servise götürüp filştreyi 70 tl verip degiştirecekmişim 1500 tl verip cihaz al birde 6 ayda bir servise 70 tl ver filitre değiştir arıza yapsın garantili mala para öde okuyan arkadaşlar sakına bu markayı almayın grene okursa olsun en ufağından en büyüğüne hizmet sıfır anlayış hiç Yok sadece cebinizdeki paranın peşindeler dandik marka etrafımada almasınlar diye uyarıda bulunacağım okuyanlarda kesinlikle almayın kullanmayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir