ANA SAYFA » Turizm » Ben » Ben Turizm Şikayet Hattı

Ben Turizm Şikayet Hattı

Gaziantep Ben Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Ben Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Ben Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Ben Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Ben Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 444 22 22’yi arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “benturizm.com.tr” adresine girerek ana menüden “iletişim” sayfasına girerek sayfada yer alan iletişim formunu istenilen bilgilere göre doldurabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook ve twitter hesapları şu an yer almadığından diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi olarak sitesinde “info@benturizm.com.tr ” yer almaktadır. Buradan da iletişime geçip şikayetinize çözüm arayabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Gaziantep Ben Turizm Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

3 şikâyet

  1. 11.11.2017 günü gaziantepten 20.30 da kalkacak olan antalya otobüsüne bilet aldım, 27 ** 136 plakalı otobuse bagajımı veridim bagajımın toplan ağırlığı 25 kiloyu geçmezdi, iki koli kurutulmuş dolmalık biber vardı ama sözde mavin olan kişi ve antep yazıhanesi görevlisi olan iki kişi milleti harraca bağlamışlar bende 50 tl bagaj ücreti istediler vermem deyince, git biletini iptal ettir yada bu parayı ver, dediler. Şu rezilliğe bakın memleketimin firması kazansın diye ben turizmden bilet aldım ama bi dayak yemediğim kaldı, benim gibi aynı duruma düşen 4-5 kişi gördüm insanları resmen mavinler bagaj sorumluları soyuyorlar. Bir yolcunu kaç kilo hakkı var kimse bilmediği için bu soyguncularda milleti soyuyorlar. Personel kalitesi diye birşey yok mavinin elbisesi leş gibi sanki pazarcılık yapıyor. Kockoca firma heralde masrafı azaltmak için ucuza çalışan işten anlayayan kişileri çalıştırıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir