ANA SAYFA » Firmalar » Bosch » Bosch Şikayet Hattı

Bosch Şikayet Hattı

Bosch markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Bosch firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Bosch Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Bosch Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 6 333 numarayı arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “bosch-home.com.tr” üzerinden ‘Bize Ulaşın’ kısmından şikayet formu doldurabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Bosch hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

12 şikâyet

  1. Ben bir buzdulabı aldım almaz olsaydım 2 ci ayın da motorunda sıkıntı oldu ben değişim talebinde bulundum değişmediler motoru değiştiler şimdide 8 ci ayı doldu dolap hiç soğutmuyor (fan anakart v.s)dandik bir marka sakın almayın bosh marka dandik ve hiç bir şekilde değişimi yok ama bunları tüketici mahkemesine verecem sonuna kadar hakkımı arıyacam.

  2. Bosch makinası markası kadar dandik bi marka yoktur 1 ay oldu hala makina değişecek eşim elinde yıkıyor allah belanızı versin be ama ben o makinaya ana yolun yanına koymazsanız bu bosch makina kadaradi bi makina yoktur almayın diye sizi rezil etmezsem ben namardim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir