You are here: Home » Firmalar » Bosch » Bosch Şikayet Hattı

Bosch Şikayet Hattı

Bosch markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Bosch firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Bosch Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Bosch Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 6 333 numarayı arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “bosch-home.com.tr” üzerinden ‘Bize Ulaşın’ kısmından şikayet formu doldurabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Bosch hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

27 Comments

  1. daha 1 sene olmayan çamaşır makinesi kapak çontası kaçırıyor bunada kullanıcı hatası deniliyor ben çontayı kesmedim biçmedim sen onu düzgün takamadıysan sabitlemediysen bu niye benim hatam benim hatamsa niye beni arayıp yarısını siz karşılayın yarısını biz karşılayalım tamir edelim diyor benimle pazarlık ediyor arayan bu kapak jontası jonta jonta anlıyormususnuz bu 1 senede yırtılıyor yeinden çıkıyorsa suç benim değil kurulum bunu yapan sabitlemeyenindir ben elime bıçak alıp sökmedimya daha aklım başımda üniversite mezunuyum lütfen el insaf gene söylüyorum bu conta aşınan deforme olan jonta bunda kullanıcı hatası demek vebaldar haakdır dosyanın tekrar incelenmesi ve adil karar verilmesini istiyor bana cevap verilsinki bende hakkımı arayayım
    burada çamaşır makinesi tamircisine sordum 30 senelik usta olmaz diyor oda bana conta conta aşınmış bu kullanıcı hatası olamaz diyor
    saygılar

  2. Ben 16.07.2018 tarihinde bosh marka ankastre set aldım.HBN551E1T/02 Seri numaralı bu setin set üstü ocakta problem çıktı.Bu problem ocak üzerinde çinko kaplamada lekeler,çatlaklar ve çizikler oluşmaya başladı.Ocak üstü Pul pul atmaya başladı.Bu lekeler ne yapsak da çıkmıyor.Bu pul pul dökülmeler, lekeler ve çizikler o kadar çirkin bir görüntü oluşturuyor ki sanki gören 15-20 yıllık kullanılan eski bir ürün sanacak.Ocak üzerinde ki tüm aparatlar da böyle sorun oluşmaya başladı.Daha önce bosh marka fırını 19 sene kullandım hiç bir sorun çıkmadı.Ama bu yeni ürün şu anda çirkin bir görünüm almış durumda dır.Bosh tan Mağduruyiyetimizin acilen giderilmesini bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir