You are here: Home » Firmalar » Bosch » Bosch Şikayet Hattı

Bosch Şikayet Hattı

Bosch markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Bosch firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Bosch Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Bosch Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 6 333 numarayı arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “bosch-home.com.tr” üzerinden ‘Bize Ulaşın’ kısmından şikayet formu doldurabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Bosch hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

30 Comments

  1. 03.02.2018 günü en son model ve en büyüğünden yükseklik 200 cm en 72 cm derinlik cm 80 cm ve en pahalısından 7250 Tl KGN56W30N/16 seri numaralı Bosh marka buzdolabı+fırın+ davlumbazlı ankastre set aldım.Daha 4.ayında arıza gösterdi.Soğutmamaya başladı.Servisi aradık bize dijital panoda işlem yaptırdılar.üst -2,alt-22 yaptırdılar 8 saat içinde düzelecek dediler.Servis gelene kadar İçindeki yemekler etler,süt yoğurt sebze ve meyve hepsi bozuldu.Yapıldıktan 2 ay sonra gene aynı arıza oldu.Tekrar aradık aynı yönlendirme ve servis bekleme sonucu yine bir sürü gıdayı çöpe atmak zorunda kaldık.Arızası fanı donuyormuş ,fan ve motoru değiştirildi ve tamam bundan sonra sıkıntı olmaz dendi.Ancak kurban bayramı 3.gün gene aynı arıza oldu.Dijitalden -2,-22 yaptık ama durum değişmeyince şu an yine servis bekliyoruz.Bu sefer zararım o kadar büyük ki 4.gün gece eve geldiğimizde dolaptaki tüm etler bozulmuş berbat bir koku ile karşılaştık gece 3 e kadar bozulan etleri ve yiyecekleri çöpe atmakla uğraştık.Şu an 25 ağustos cumartesi saat 17:00 hala servis bekliyoruz.Bu sebeple 6 ayda 3 defa arızalanan en son model teknoloji buzdolabının acilen alınıp yenisi ile değiştirilmesini talep ediyorum.Ayrıca göreceğim alakaya göre en yakın zamanda tüketici hakları mahkemesine başvurmayı düşünüyorum.Bu sorunumun acilen çözülmesini talep ediyorum

  2. Bosch bulaşık makinesi için servis çağırdım,”E15″ hatası veriyordu.Geldiler,conta değiştirdiler,140TL ücret karşılığı.Daha ilk yıkamada bu defa makine farklı bir hata(“E09”) vermeye başladı.Tekrar servisi aradım,başka bir arıza olduğunu,480TL talep ettiler.Kabul etmedi,tamiri yapılan bir üründen,farklı bir arızaya(onları8n müdahalesinden sonra) geçmesi için,nasıl ve neden müşteriden ücret talep edilir.Bir ay oldu ,makinenin tamirini yapmıyorlar.

  3. 17/07/2018 tarihinde bosch bölge bayisini defalarca aramamıza rağmen ,yetkili kişiler gelip buzdolabımıza baktılar, iki – üç parçasının değişeceğini söylediler. Malzeme geldi, tamam takılacağı esnada bize kartın yandığını soylediler. Ek sıra bir ücret daha karşımıza çıkardılar. Bu konunun yetkili kişiler tarafından değerlendirilmesi hususunda, gereğinin yapılması rica olunur.

  4. İlk defa 4 ay önce 4250 TL vererek Bosch buzdolabı aldım. Aynı modelin farklı bir markası bundan 500 TL daha ucuz olmasına rağmen sadece Bosch ismi nedeniyle 500 TL fazla ödeme yaparak aldım. 4 ay sonra gazı bittiği için soğutma yapmıyor içindeki yiyeceklerim bozuldu. Bir Daha bu bosch markasını evime kesinlikle almam ayrıca kimseye tavsiye etmiyorum. Fazla parası olan ve çöpe atmak isteyen Bosch alsın.

  5. Merhaba camasır makinam arızalandi servis cagirdım bir hafta icinde gelicegini soylediler yaklasik 3 hafta oldu hala gelmediler aradigim zamnda biz sizi arıcaz diyorlar ama hala yok makinamın garantisi hala devam etmekte lutfen yardımcı olurmusunyz olmuyorsa degisim istiyorum belimden rahatsizim simdiye kadar bosh cok memnundum ama fikrim degismeye basladi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir