You are here: Home » Turizm » Truva » Çanakkale Truva Turizm Şikayet Hattı

Çanakkale Truva Turizm Şikayet Hattı

Çanakkale Truva Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Truva Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Truva Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Truva Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Has Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 0 286 213 30 98’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “truvaturizm.com” adresine girerek ana menüden “iletişim” sekmesine, ardından “iletişim formu”  sekmesine tıklayarak açılan sayfadaki bilgilere göre formu doldurabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter hasapları için “/truvaturizmcom” adlı firmanın sayfalarından ulaşabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi sitesinde yer almaktadır. Diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Çanakkale Truva Turizm Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

3 Comments

  1. Suanda truva turizmle seyahat ediyorum servis ve hizmet rezalet hostlar ilgisiz televizyon calismiyo 10 saat izmir yolculugum nasil geccek birdaha bu firmayi tercih etmicem

  2. Tuncay göral 48 * 6666 plakalı aracınız gemlikte çanakkaleye görmekteyim normalde sizin rue şirketiyle ayda 3 defa giderim ama bu saatten sonra bir daha bilmem ve elimden gelen ne kadar geliyorsada şikayet ve kötülücem araçtaki muavin lakayit lakayit konuşmalar 3 defa mola verdi ve kaptan otobüsün içinde sigara içenler ve ramazan ramazan hosa soru sordum ne kadar kaldı bak işine dedi gidiyoruz dedi sonra kaptanın arabada sigara içip orucunu bozacak duruma getirdi ve üstünede orucu nereye göre niyet ettin çanakkalede erken açılır salak saçma konuşmalar ve kaptanın sigara içişi mahfetti orucum gitti bu üç aylarda allah’a havel ediyorum

  3. Sabah 07:00 aracına Keşan/Esenler olarak seyahat ettiğimiz otobüsünüz maalesef şu an saat tam 11:30 ve Alibeyköye bile varamadı. Bildiğimiz şehir içi minibüs hattı gibi durmadığımız yer , neredeyse evlerinin kapısına kadar bıraktığımız yolcular bu aslında 3,5 saat süren yol; bugün kaç saat sürecek bilemiyorum. Ama bu şu oluyor Para kazanalım da gerisi çok önemli değil. Bende özel bir kurum da çalışıyorum ve eğitim seyahatlerimizi tüm şirket olarak sizlerle gerçekleştiriyorduk ama bunu bir kez daha gözden geçirmemiz gerekecek. Ayrıca sitede belirtmişsiniz geri dönüş olmayabilir diye zaten önem verseydiniz yolcularınıza böyle bir bilgi paylaşmazdınız ki sizden geri dönüş bekleyende yok. Biz başka firmaya siz yeni yolculara. Ben sadece eğer bakıyorsanız tabi bilin istedim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir