You are here: Home » Turizm » Sefahat Esadaş » Esadaş Turizm Şikayet Hattı

Esadaş Turizm Şikayet Hattı

Esadaş Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Esadaş Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Esadaş Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Esadaş Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Esadaş Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 444 00 25’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “esadas.com” adresine girerek ana menüden “iletişim” sayfasına girerek sayfada yer alan iletişim formunu istenilen bilgilere göre doldurabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook hesabından “/Esadas” sayfasına, twitter hesabından “/sefahat” sayfasına girerek ulaşabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi olarak sitesinde “info@esadas.com” yer almaktadır. Buradan da iletişime geçip şikayetinize çözüm arayabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Esadaş Turizm Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

13 Comments

  1. VALLAHA BENDE İLK DEFA KULLANDIM ESADAŞ TURİZMİ AMA ÇOK PİŞMAN OLDUM LANET OLSUN NEREDEN BİNDİYSEM KÖTÜ OLAN TERCANDAN İSTANBULA GİDİYORUM ÇEKİLECEK GİBİ DEĞİL BİR PERSONEL YOLCUSUNU RAHATSIZ EDEN DİGER YOLCUYA SES ÇIKARMIYORSA BATSIN O ŞİRKET YOK BÖYLE BİR ŞEY BİR DAHAMI TÖVBE GEREKİRSE HER YERE ANLATACAĞIM BU REZİLLİĞİ SONUÇ BULANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİM BİLİNE

  2. Şu hayatta hic kimse bize öyle oturuyoruz diye para vermiyorsa siz de kimseden haksız yere haraç kesemezsiniz. Kimse 5 kurusu dahi kolay kolay kazanamıyor. Sırf esadaş firmasını tercih ettik diye bizi tercihimizden pişman edip haksız yere aldığınız paranın hayrını görmeyin inşallah… enayi yerine koyuyorsunuz insanları…

  3. Şu anda sefer halinde olan 25 EZ *** plakalı aracınız 4 şubat 2018 tarihli 19.00 tarsus -erzurum seferindeki araç personeliniz BAGAJ GASPCILIĞI YAPIYOR HABERİNİZ VAR MI? BU TAM BİR SOYGUNCULUK! BİR DAHA ASLA TERCİH ETMICEM.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir