ANA SAYFA » Firmalar » Fakir » Fakir Şikayet Hattı

Fakir Şikayet Hattı

Fakir markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri şikayet hatlarını içermektedir.

Fakir ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Fakir Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Fakir Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 0 241’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “fakir.com.tr/” adresine girerek “Destek” menüsünden “Müşteri Hizmetleri” sayfasına girip bir şikayet formu yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Fakir hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

2 Şikayet var

  1. Fakir ismine güvenip 12.08.2017 tarihinde Konya kule site teknoso’dan fakir celanta marka bir şohben aldık telefon edersek “Emre teknik servis” hemen gelir kurulumu gerçekleştirir dediler ama nerde ayın 16.sı oldu adamlarla kırk defa kavga ettik bugün yarın hala oyalıyorlar. Büyük firma diye aldığımız ürünün servisi böyle ise ne ürüne itimadım kaldı ne de servislerine paranı alana kadar çok alakalılar yalnız o konuda hakkını yiyemem.

  2. aldigim ceyiz setimi ilk kullanimda ütü arizani cikti, ürünleriniz arizali yardımcı olunmuyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir