ANA SAYFA » Belediyeler » Ankara » Gölbaşı Belediyesi Şikayet Hattı

Gölbaşı Belediyesi Şikayet Hattı

Ankara Gölbaşı Belediyesi bünyesinde yer alan hizmetler hakkında yaşadığınız sorunları, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanarak çözebilirsiniz. Aşağıdaki seçenekler, ilgili belediyenin şikayet hatlarını içermektedir.

Belediyeye şikayetlerinizi bildireceğiniz alanlar:

  • Halkla İlişkiler Masası: Belediye bünyesinde hizmet veren Halkla İlişkiler bölümüne müracaat edebilirsiniz. Sorunlarınızı bizzat belediyeye dilekçe ile yapabileceğiniz gibi internet sitesi üzerinden de kayıt bırakabilirsiniz.
  • İnternet sitesi: “ankaragolbasi.bel.tr” adresine girerek ana menüden “iletişim” sekmesine, ardından açılan sayfanın sağında yer alan bağlantılardan “iletişim” başlığının altında yer alan “istek ve önerilerimiz” sekmesine girerek açılan sayfadaki şikayet formuna sizden istenilen bilgileri doldurarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Belediyeye telefonla ulaşacağınız iletişim numarası (0 312) 485 55 55’i arayarak sorunlarınız için çözüm talep edebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; belediyenin şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Ankara Gölbaşı Belediyesi hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Belediyeyle ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Zabıta, temizlik işleri, sokak hayvanları, gürültü, kaldırım ve yol sorunları…

Burada paylaşacağınız şikayet ve yorumlarınız, belediye tarafından cevaplanma garantisi taşımamaktadır!

1 şikâyet

  1. Lutfen belediye sineklere karsi bir onlem alsin artik.hic bir sekilde ilaclama gormuyoruz..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir