ANA SAYFA » Turizm » Has Turizm » Has Turizm Şikayet Hattı

Has Turizm Şikayet Hattı

Has Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Has Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Has Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Has Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Has Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 444 0 631’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “hasturizm.com.tr” adresine girerek ana menüden “iletişim” sekmesine, ardından “iletişim formu”  sekmesine tıklayarak açılan sayfadaki bilgilere göre formu doldurabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter hasapları için bağlantı şu an için mevcut olmadığından diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi olarak sitesinde “hasturizm@hasturizm.com.tr” yer almaktadır.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Has Turizm Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

9 şikâyet

  1. Mecbur kalsanizda bu firmadan bilet almayın! Müşteri memnuniyeti sıfır. Terbiyesizlikte sınır tanımayan bir muavin!

  2. İzmir hatay 16 30 arabası arabada sigara içilmesine izin berilmemeli bu kaptan bile olsa teşekkürler

  3. Değerli firma sahibi ve çalışanları..07.11.2017 tarihli saat 21:30 Konya dan Bursa ya giden arabanıza binen misafirimi diğer yolcunun tutarsız şikayeti sonucu otobüs soforunuz arabadan itekleyip düşmesine sebep oldu buda yetmezmiş gibi hem küfür edip hemde tehdit etmiştir bu olaydan dolayı arabanıza bulunan kamera kayıtlarının incelenmesini yalan söyleyen tartaklanan küfür ve tehdit eden soforunuzun hakettiğini bulmasını rica ediyorum eğer gereken yapılmazsa haklarımızı bimer cumhurbaşkanlığı gibi şikayet birimlerine iletecegimizi bilmenizi isterim.saygılarımla…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir