ANA SAYFA » Turizm » Has Turizm » Has Turizm Şikayet Hattı

Has Turizm Şikayet Hattı

Has Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Has Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Has Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Has Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Has Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 444 0 631’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “hasturizm.com.tr” adresine girerek ana menüden “iletişim” sekmesine, ardından “iletişim formu”  sekmesine tıklayarak açılan sayfadaki bilgilere göre formu doldurabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter hasapları için bağlantı şu an için mevcut olmadığından diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi olarak sitesinde “hasturizm@hasturizm.com.tr” yer almaktadır.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Has Turizm Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

6 şikâyet

  1. has turizm 26.11.2017 ankara da 23:30 bindin sabah saatlerinde çorlu terminalde bizi unuttular ve aradığımızda başka firmaya binip gitmemi istiyor geri dönmedi 2 defa para ödedim ve mağdur oldum .kimseye tafsiye etmem bu firmayı baksanıza adamlar cebinizdeki para yı görüyor ama yolcu eksik görmüyorlar.sakın binmeyim

  2. Eregli den konya ya gidecek olan has turizm arabası kalkis saati 23.59 ama 00.35 te yola çıktı ve otogarda inecek tek yolcu siz olduğunuz için otogara girmeyecez diyerek yol kenarında indirdiler sebebi otogara girerken fiş almak zorunda oldukları için paradan kaçıyorlar yani vergi kaçırıyorlar düzensiz hileyle hurdayla bilet satıyorlar ve otobüsün icide çok pis kokuyo hijyen namına bı bok yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir