You are here: Home » Turizm » Huzur Turizm » Huzur Turizm Şikayet Hattı

Huzur Turizm Şikayet Hattı

Öz Sivas Huzur Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Öz Sivas Huzur Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Huzur Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Huzur Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Huzur Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak (0346) 224 06 58’i yada 444 00 58’i arayıp irtibat kurabilir şikayet bildiriminde bulunabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “huzurturizm.com.tr” adresinden şikayet birimine ulaşmak için sitenin ana menüsünde yer alan “İletişim” üzerinden “İletişim Formu” sekmesine girerek açılan sayfada yer alan formda istenilen bilgileri doldurup durumunuzu iletebilirsiniz.
  • Sosyal Medya: Facebook ve Twitter hesapları şuan yer almadığından diğer seçenekler dahilinde irtibatta bulunabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın e-mail adresi olarak sitesinde “bilgi@huzurturizm.com.tr” yer almaktadır. Buradan firmaya şikayet yazabilirsiniz.
  • Belgegeçer Gönderimi: Firmanın faks numarası belirtilmediği için yukarıdaki bilgiler ile bağlantı kurabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse yaşadığınız süreçle ilgili bu sayfada paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme sürecini değerlendirebilirsiniz. Şikayet etmek istediğiniz durumla ilgili aşağıdaki alana bir yorum yazabilir, Öz Sivas Huzur Turizm Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şoför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

6 Comments

  1. Huzur turizm otobüsünüzle şuan yani 30.09.2018 saat 16.00 itibari ile sivas yozgat istikametine Seyehat etmekteyim. Firma araçlarını kalitelidir anlayışıyla sizi tercih ettim ancak otobüsün emniyet kemerlerinizi çoğu çalışmıyor. Gergide kalıyor çalışmıyor. Kulaklıkları hiç biri çalışmıyor. Otobüs çok bakımsız ve eski. Muhtemelen balans ayarı yok aşırı sallıyor. Tekli koltuktayım that Olsun diye seçtim ama diz mesafesi yok. Daha fazla koltuk koyalım mantığıyla hareket edilmiş müşteri rahatlığı düşünülmrmiş. Bu kadar bakımsız ve rahatsız edici bir otobüse ne zaman bindim hatırlamıyorum. Tüm yolcular inanın mahfoldu. Bilginize

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir