ANA SAYFA » Bankalar » İş Bankası Şikayet Hattı

İş Bankası Şikayet Hattı

İş Bankası hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili bankanın iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

İş Bankası ile ilgili müşteri şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

    • İş Bankası Şubeleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın banka şubesine gidebilirsiniz.
    • Çağrı Merkezi: İş Bankası Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0 850 724 0 724 arayabilirsiniz.
    • İnternet Sitesi: “isbank.com.tr” adresi üzerinden sayfanın üst menüsünde yer alan “Bize Ulaşın” bölümüne girerek ‘Bize Yazın’ kısmına İletişim Formu ile sorunlarınızı iletebilirsiniz.
    • Belgegeçer Gönderimi: 0 212 316 04 04 numarasına faks gönderebilirsiniz.
    • E-posta Gönderimi: Bankanın sitesinde mail adresi verilmemektedir. Bunun yerine yukarıda yer alan diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; bankanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, İş Bankası hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, banka tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

8 Şikayet var

  1. iş bankası hesabımı kapatmama rağmen hesap özeti gönderiliyor, bankadaki borcumu sıfırlamış ve kartlarımı kapamıştım. 25 krş borç gözüküyor, bugün iş bankasını aradım hesabımdai 25 krş ödedeikten sonra kartımın kapanacağını söylediler,internetten arayıp kartımı kapattırıp onay alındıktan sonra tekrar sürekli hesap ekstresi göndermelerinden rahatsız oluyorum, yaptıkları işi düzgün yapmıyorlar, ya tam halledin bizi de bu küçük saçma sorunlarla uğraştırmayın artık

  2. Kardeşim busan sanayi konya is bankasindan yaziyorum 2 kiseci var 1 saatten beri bekliyorum digerleride oturuyor bankamatikten para cekecegim karakod calismiyor yetkililere soruyorum ilgilenmiyorlar. Nasil bir musteri hizmeti cevaplamanizi bekliyorum ben yazar ken hala sirdayim

  3. Ben Kemal YILMAZ mail adresime devamlı hesap ekstrası göderiyorsunuz ama bu ekstra benim değil bir daha göderilmese seviniri şimdide ilğilendiğini için teşekürler

  4. İŞ BANKASI KREDİ KARTIMIN ÖDENMESİ GEREKEN ASGARİ ÜCRETİ ÖDENMİŞKEN, MAAŞ HESABIMDAN OTOMATİK OLARAK, BİLGİM VE RIZAM DIŞINDA KARTIN TÜM BAKİYESİ KAPATILMIŞTIR. İSTEĞİM DIŞINDA ÇEKİLEN PARANIN ivedi olarak İADESİNİ RİCA EDERİM.

  5. Çok pişmanım sizle çalışmaktan oyak kredisini işcep den ödeyemediği. 850 lili hattan bilgi veremediler şuan hala bekliyorum.Lanet olsun böyle bankaya.Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın

  6. Bugün Atlantis İş Bankasından ATM den işlem yaparken son anda makbuz bekliyor,tuşuna basarken sistemler de sorun oldu bankamatik arızalandı paranın onayayıdan emin değilim gişedeki arkadaşlar baktılar sisteme para yatmış dedikleri halde makbuz veremediler. Sistemden makbuz çıkaramayacak kadar beceriksizler. İSKİ ödemesi yaptım Saat 12:00 gibi 505 TL olarak param yattıysa makbuzumu yoksa paramın iadesini istiyorum.

  7. sayın yetkili, adliyede bilirkişilik yapmaktayım, hesabıma geçen, gönderilen paranın dosya numarasının yazılmasını talep etmiş idim, bir süre yazıldı fakat şu anda gelenlerin dosya noları yazılmaz oldu. Diğer Bankaların Akbank, Garanti yazılmaktadır. Düzeltilmediği taktirde Havalelerim için başka bankada hesap açmak zorunda kalacağım. Lütfen kalıcı olarak düzeltilsin.

    • Ben ADNAN YILDIZ. Bugün 29 TEMMUZ Sorunum hala giderilmedi, Bankanın ilgisizliği Had safhada. Yapacağım tek işlem Mahkeme Dosya Numaralarını yazan başka bankada hesap açmak zorunda kaldım. İş Bankasının duyarsızlığı ve duyarsız personeli ile baş başa kalması dileği ile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir