You are here: Home » Turizm » Kamil Koç » Kamil Koç Şikayet Hattı

Kamil Koç Şikayet Hattı

Kamil Koç Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Kamil Koç Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Kamil Koç Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Kamil Koç Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Kamil Koç Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 444 0 562’yi arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “kamilkoc.com.tr” adresine girerek ana menüden “iletişim” sekmesine ardından sayfanın altında yer alan “istek ve öneri” formunu doldurabilirsiniz.
  • Canlı Destek: Site üzerinden ana menüde yer alan bu bölüm ile anında firma çalışanlarına ulaşabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter hasapları üzerinden /kamilkoccom kullanıcı adı ve google plus sayfası üzerinden /+kamilkoc ile ulaşabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi sitesinde yer almamaktadır. Bunun yerine diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Kamil Koç Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

549 Comments

  1. Sizin gibi firmalar yüzünden paramızla rezil oluyoruz. Bölgeden servisinizi kaldırıyorsunuz , kendi imkanlarımızla ulaşmaya çalışıyoruz. Anlık gelişen durum yüzünden geç kalınacağı İçin ertesi gününe erteleme istiyoruz. Fiziki olarak bileti istiyorsunuz yahu otogara gelebilecek olsa yolcu zaten otobüse biner gider. Çağ olmuş 2018-2019 evresi, sistem üzerinden bilete ulaşabilmeniz gerekirken ucuz bahanelerle kendinizi kurumsallaştırmaya çalışan bir görüntü sergiliyorsunuz. Müşteri memnuniyetini sağlayacak hiç bir yaptırımınız yok. Uçak biletini dahi 15 dk kala belli bir ücret aralığında değişimi mümkün. Bu yüzden otobüs firmaları tarih oluyor. Dilerim, yolculara geçirdiğiniz 100 er TL bilet ücreti bizim çocuğumuzun rızkından çıkıp sizin boğazınıza zehir olarak girer.. Haksız yere sebepsizce elde ettiğiniz bu ücretler toplu halde tarafınızdan çıkması dileğiyle. BETER OLUN..! Sadece buraya yazmakla kalmayacağım, bölgemde herkese müdahale edeceğim almamaları adına. Hiç şüpheniz olmasın . Siz yılların tecrübesi olacağınıza, amatörlüğü tercih ediyorsunuz.. YAZIK…!

  2. Kamil Koç firması ile 06.11.2018 tarihinde İstanbul dan Kayseri ye 22:20 otobüsüne bindim ve TV izlemesi yasaklanmış kulaklık lar toplatılmış bu nasıl iş bilet satarken kimse söylemiyor aksine TV otobüs diye reklam yapıyorlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir