You are here: Home » Turizm » Kamil Koç » Kamil Koç Şikayet Hattı

Kamil Koç Şikayet Hattı

Kamil Koç Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Kamil Koç Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Kamil Koç Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Kamil Koç Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Kamil Koç Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 444 0 562’yi arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “kamilkoc.com.tr” adresine girerek ana menüden “iletişim” sekmesine ardından sayfanın altında yer alan “istek ve öneri” formunu doldurabilirsiniz.
  • Canlı Destek: Site üzerinden ana menüde yer alan bu bölüm ile anında firma çalışanlarına ulaşabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter hasapları üzerinden /kamilkoccom kullanıcı adı ve google plus sayfası üzerinden /+kamilkoc ile ulaşabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi sitesinde yer almamaktadır. Bunun yerine diğer seçenekleri kullanabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Kamil Koç Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

556 Comments

  1. Bincsiz bilet satıcı bilinçsiz muavin nasıl bi firmaymis okul bitti eve donuyom ben sen agir valiz adam bana babane senin valozinden diyo muavine soruyom dolmisunuz varmı diye var diye şoför bana ne senin valizinden tasi diyo elimden geldiğince her yere şikayette buluncam

  2. 27.12.2018 taeihidne suan izmir denizli otobusu izmirden 19:00da hareket eden arac buz gibi klima isitma vs. Yok lanet olsun sizin gibi markaya firmaya lanet olsun sizin sracinizda yolculuk yapan bana..ha birde otobanda yolun ortasinda durup arzc tamir etmeleride cabasi nasil berbat rezil bir firmasiniz

  3. Şuan gebzeden kütahya ya yolculuk yapmaktayım çalışanları öyle kişiler ki bi özür bile dilemekten korkan insanlar dinlenme tesisinde mola verdiler aşağıya inerken orta kapıyı hemen kapatıyorlar o sırada sıkıştım ve görmelerine rahmen bi özür bile dilemekten korkak kişiler çalıştırıyorlar gerçekten bu firmaya yakışmıyor yazıklar olsun

  4. Ataclarinizin koltuk mesafe aralığı çok dar uzun zaman dır siz ler ile yolculuk yapıyorum yeni aldınız araçlar çok berbat ve kötü bir daha kesinlik le sizler ile yolculuk yapmiyacagim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir