You are here: Home » Firmalar » Luxell Şikayet Hattı

Luxell Şikayet Hattı

Luxell markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Luxell ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Luxell Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Luxell Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 56 85 İletişim Hattını arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “luxell.com.tr” adresi üzerinden sayfanın üst menüsünde yer alan “İletişim” bölümüne girerek ‘Öneri ve İstek Formu’ kısmına şikayetinizi yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Luxell hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Mini-Midi Fırınlar (Börekçi), Solo Fırınlar, Set Üstü Ocaklar, Ankastre Ürünler, Küçük Ev Aletleri ve servis hizmetleri.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

5 Comments

  1. Luxell börekçi fırının ızgarası 3. kullanımda düştü !!! Bu nasıl fırın nasıl luxell

  2. 2 gün önce lüxel set üstü aldım kurulum için servis kaydı oluşturdum ne gelen var nede arayan en geç 48 saat içinde kurulum yapılacağını söyleyen firma 72. Saate girdik çözüm yok. Başka kullanabileceği ocağm yok madurum acil destek bekliyorum.

  3. Gecen ay luxell borekci aldim kek yaptim altini cok guzel pisirdi ustu beyaz kaldi ust resitansi isinmiyor pazartesi aldigim yere gidecem insallah degistirir

  4. Hiç kimseye tavsiye etmiyoruz.çok sorun yaşadık servisi çok kez aramıza rağmen 2 ayda zor geldiler ve hiç bişe yapmadan gittiler.üstüne de para istediler.sıfır musteri memnuniyeti aklı olan almasın.ilk defa aldık ve asrın hatasiydi

  5. Çok severek isteyerek aldım luxell börekçi fırını 2.5 yıldır sorunsuz kullanıyordum taki gecen aya kadar.fırın çalışınca bırakın evdeki elektriği apartmanın şartelleri atmaya başladı.açıyorum 2 yada 3 dk sonra elektrikleri kesiyor.enson kendi bağlantı kablosu alev aldı ne yapacağımı şaşırdım.tamir için gönderm yapıldı fakat aynı şeyi tekrar yaptı.suanda fırınm yok ve çok madurum.tekrar yaptırsamda aynı seyi yasamaktan çok korkuyorum.çünkü yangın çıkarma riski var.ne yapacagımı şaşırmış durumdayım.ve şikayetçiyim bu durumdan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir