You are here: Home » Turizm » Metro Turizm » Metro Turizm Şikayet Hattı

Metro Turizm Şikayet Hattı

Metro Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Metro Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Metro Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Metro Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Metro Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 0850 222 34 55’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “metroturizm.com.tr” adresi üzerinden üst menüde yer alan “İletişim” bölümünü kullanarak ilgili bilgileri şikayet formuna yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter, instagram hasapları üzerinden /metroturizm kullanıcı adı ile ulaşabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi olarak sitesinde “info@metroturizm.com.tr” yer almaktadır.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere mürcat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Yaptığınız şikayetle ilgili takibi yine firmanın sitesinden “iletişim” bölümü altında bulunan “Şikayet Takip Servisi” ile size verilen ‘Takip No’ ve telefonunuzu girerek sorgulayabilir, takibini yapabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Metro Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

139 Comments

  1. Rezalet ciddiyim ilk defa Uşak’tan hataya yolculuk yaptım metro firması ile kızım kulaklığı kulağına taktı diye bozucaklar. Elinden diye bağırdı muavin e şoför ve artı şoför durmadan sigara içti iğrenç bir yolculuk geçirdim bir daha hayatta bu firmayı kullanmayacağım muavinler aşırı ilgisiz Su isteğim için ayakların koltugami yapıştı dedi

  2. 17:00 da gelmesi gereken kutahya istanbul arabasi hala gelmedizamanimdan calmaya hakkiniz yoktur

  3. Metro kadar iğrenc bir firma görmedim. Kayseriden istanbula 11 saatlik yolculuk yaptım ve sadece bir kere ikramda bulundular. Ve bayan olmama rağmen yanıma erkek oturtturdular. Muavinler kötü. İlgisiz. Koltukları zaten Allaha emanet. Ne geri gidiyor ne arkaya. Asla bir daha metroya binmem. Dedikleri kadar kötü bir firma imiş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir