You are here: Home » Turizm » Otobüs Şikayet Hattı

Otobüs Şikayet Hattı

Otobüs yolculuklarında yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Yolculuk öncesi rezervasyon ve bilet işlemlerinden yolculuk esnasında yaşanılan sıkıntılara kadar her konuyu ilgili otobüs firmasına bildirmeniz halinde size geri dönüş yapılacaktır. Ancak bunun için ilgili seçenekleri kullanmalısınız.

Her otobüs firmasının müşteri hizmetleri şikayet hatları çeşitlilik gösterebilir. Aşağıda yer alan seçenekler size nerelere şikayet edebileceğinizi göstermektedir:

  • Firma Yazıhaneleri:Bulunduğunuz bölgede size en yakın yazıhaneye giderek yolculuğunuz sırasında yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilir geri dönüş için kayıt tutturabilirsiniz. Yazıhanenin sorumlusu ile görüşmeniz durumunda daha etkili sonuç alacağınızı unutmayın.
  • Çağrı Merkezi:Firmaların çözüm merkezi, müşteri hizmetleri gibi isimlerle müşterilerini dinledikleri ve sorunlarla ilgilendikleri birimleri vardır. Telefonla şikayet bildirimi en etkili yöntemlerdendir. Her seyahat firması şikayet ve öneriler için farklı birimler oluşturmasa da kendi numaraları üzerinden ulaşarak durumunuzu anlatırsanız sizi ilgili yerlere yönlendireceklerdir.
  • İnternet Sitesi:Otobüs firmalarının internet sitelerinde yer alan forumları doldurarak şikayetinizi iletebilirsiniz. Büyük ölçekli firmalar bu konulara daha hassas davransalarda daha küçük seyahat firmaları da artık internet sitesi üzerinden şikayet almaktadırlar. Önemli olan, bilgilerinizi (özellikle e-posta adresi yada telefon) doğru girmek. Size geri dönüş için gerekecektir.
  • Canlı Destek / Çevrimiçi Destek:Yine müşteri memnuniyetine önem veren firmalar olaya anında müdahale etmek için internet sitelerinde anında müşteri ile irtibat kurmaktadır. Bunu her firma yapamasa da seçtiğiniz firmaların hizmetine göre bu seçeneği de kullanabilirsiniz.
  • Sosyal Medya:Facebook, twitter, google plus, instagram gibi sosyal medya üzerinden de şikayetleri dile getirebilirsiniz. Sayfalarda ilgili yerler oluşturulmuş ise buralara yazabilirsiniz. Şikayetler özel olduğundan yine de diğer hatları kullanmak daha uygun olacaktır.
  • E-posta Adresi:E-mail adresleri açık olan firmalara bu yolla ulaşılabilir ve şikayetler dile getirilebilir. E-posta kutuları iyi takip edilen firmalar sizinle daha çabuk irtibata geçse de kimi firmaların geri dönüşü bu kanal üzerinden uzun sürmektedir.

Etkili şikayet için yapılması gereken adımlar:

Yolculuklarınızda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Neleri şikayet edebilirsiniz?

Yolcu taşımacılığı özen isteyen bir sektördür. Bu yüzden şikayetler dikkate alınmalı ve gerekli iyileştirmeler yapılmalıdır. Şikayette bulunacağınız alanlar;  özel turizm ve seyahat firmaları , kooperatif taşımacılık, belediye halk otobüsleri, özel taşımacılık yapan küçük ölçekli yerel tur servisleri, iş yeri servisi çeken otobüsler…

Bilet rezervasyon ve satış, şoför şikayetleri, muavin davranışları, mola yerlerindeki şikayetler, koltuk ve yer sorunlarınız, servis ve ikramlar, kalkış ve varış saatlerindeki aksaklıklar gibi yolculuğunuz sürecinde uygunsuz olan her durum şikayete konu olmaktadır.

Yukarıda verilen iletişim kanalları sitemizde her seyahat firmasına özel olarak sizin için derlenmiştir. Sitemizde ilgili otobüs firmasını aşağıdan aratarak şikayet için gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

>>   Otobüs firmalarına buradan ulaşabilirsiniz.