You are here: Home » Turizm » Pamukkale » Pamukkale Turizm Şikayet Hattı

Pamukkale Turizm Şikayet Hattı

Pamukkale Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Pamukkale Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Pamukkale Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Pamukkale Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Pamukkale Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 0850 333 35 35’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “pamukkale.com.tr” adresine girerek ana menüden “iletişim” sekmesine, ardından “öneri ve şikayet formu”  sekmesine tıklayarak açılan sayfadaki bilgilere göre formu doldurabilirsiniz.
  • Canlı Destek: Firmanın çevrim içi destek hattını da kullanabilirsiniz. Sağ alt köşeden ulaşabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter hasapları için “/Pamukkale” kullanıcı adlı sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi olarak sitesinde “info@pamukkale.com.tr” yer almaktadır.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Pamukkale Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve muavin-host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

5 Comments

  1. Kusadasindan geldim saat 9.30 tekdar oyumu kullanıp 12 de pamukkale ile yine bodruma donucegim zamanla yarisiyorum yazihanenize girdim durumu anlattım oy kullanıp yetişmemiş gerektiğini elimdeki küçük çantayı kontrol edip burada bekletin yetjsemiycem dedim orada oturan kır saçlı adam beni kargoya yolladı ben bilmediğim için 20 dakika aradım lutfen izmir otogara bildirin oraya halkla konuşmasını bilenler otursun veya eğitimden geçirin PAMUKKALEYE BU GUN BU YAKIŞMADI ben bunu burada zaten birammiycam seçim gunu çok ayip

  2. 13 Nisan cuma saat 23.00 İstanbul-Çanakkale otobüsü ben böyle rezalet görmedim saat 2 ye kadar şoförün susmasını bekledim bütün hayat hikayesini anlattı. Muavine birkaç kaç söylemem sonucunda en son ” şu konuşanı siz mi susturursunuz ben mi” Keşan’da yerim değiştirildi ve 3 saat uyuyabildim. Hiç konuşmasın demiyorum ama sessiz konuşsun en azından. Yolcuya gösterilen saygı 0…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir