ANA SAYFA » Firmalar » Philips Şikayet Hattı

Philips Şikayet Hattı

Philips markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Philips firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Philips Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Philips Şikayet Hattı Telefon Numaraları:

Televizyonlar: 0 850 222 44 66
Philips Ev Aletleri, Kişisel Bakım ve Philips Avent Anne & Bebek ürünleri: 0 850 222 7 445
Fakslar ve Cep Telefonları: 0 216 444 44 08
Monitörler, Bilgi ekranları: 0 212 444 4 832
Aydınlatma Sistemleri: 0 850 390 1 922
Medikal Sistemler: 444 0 637
Ses ve Görüntü Sistemleri: 0850 220 9969

  • İnternet Sitesi: “philips.com.tr” üzerinden “Ürün Destek” sekmesinden ilgili kısımlardan ulaşabilir aynı sayfadan “E-Posta” gönderi bağlantılarını tıklayarak sorunlarınızı bir şikayet formu yazarak iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Philips hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

59 şikâyet

  1. 8 ayda bebeğimize hazırlık için en iyi olarak bildiğimiz philips avent marka biberonu aldık yeni kullanmaya başladık 18 gün içerinse baş kısmı mama yaparken hava ile attı bugün yetkili servise götürdüm ve kullanıcı kaynaklı olduğunu söyledi fazla sıkmışınız çok sıcak su doldurmuşunuz yok ılık su koyulması gerekliydi gibi saçma sapan bahaneler sundular siz bir markaya güveniyorsunuz diğer biberon fiyatlarının 2 katı para veriyorsunuz ama karşılığında hizmet sıfır çıkıyor biz camı kırıldı değiştirin demiyoruz ki kapat kısmında sıkıntı var ise bunun çözümü olmalı sonuçta daha sağlam üretilebilir düşünün o küçük kısma sadece 25 tl ücret talep ettiler demekki burdanda philips kendine bir pazar oluşturmakta bir daha asla bu markayı tercih etmeyeceğim ve etrafımdaki herkese sizin 25tl reklamınızı elimden geldiğim sürece yapacağım insanlar madur olmasın diye

    teşekkürler

  2. merhaba ben 06 12 2017 philips smart marka televizyon aldım ama internet teki cogu video acmıyor cihazımı 20ci gunu iadesini istedim ama iade alayamayaklarını soylediler nedenini sordum cihazın normal oldugunu arızasını olmadıgını ama arastırma yaptık butun diger smsrt cihazlar hiç birinde boyle bir sıkıntısı yok yani bizim philips aldıgımız cihaz cogu video acmıyor yanı flas player desteklemiyor buda bizi dolandırdıkları anlama geliyor bide kusurlarını kabul etmiyorlar maden cihazımda sıkıntı yoksa dekont verir diyorum onuda kabul etmıyorlar tüketici haklarına durumu bildirdim bakalım ne olacak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir