You are here: Home » Firmalar » Philips Şikayet Hattı

Philips Şikayet Hattı

Philips markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Philips firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Philips Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Philips Şikayet Hattı Telefon Numaraları:

Televizyonlar: 0 850 222 44 66
Philips Ev Aletleri, Kişisel Bakım ve Philips Avent Anne & Bebek ürünleri: 0 850 222 7 445
Fakslar ve Cep Telefonları: 0 216 444 44 08
Monitörler, Bilgi ekranları: 0 212 444 4 832
Aydınlatma Sistemleri: 0 850 390 1 922
Medikal Sistemler: 444 0 637
Ses ve Görüntü Sistemleri: 0850 220 9969

  • İnternet Sitesi: “philips.com.tr” üzerinden “Ürün Destek” sekmesinden ilgili kısımlardan ulaşabilir aynı sayfadan “E-Posta” gönderi bağlantılarını tıklayarak sorunlarınızı bir şikayet formu yazarak iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Philips hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

90 Comments

  1. Cumartesi servise gittim, yanlış parça gelmiş, ben kırılan fırçalı lastik hortum ve tutamak ücretsiz yeni istemiştim, siz metal boru göndermişsiniz. Bana koskoca makineyi taşımak zorunda bıraktınız, evde garantili servis yalanmış zaten, o kadar mağdurum şu an nefret ediyorum philips markasından. Ameliyat olacağım için şu an beni bilgilendirmediğiniz takdirde ve parçamın ne zaman geleceğini ve istediğim lastik tutamak ve hortum fırçalı olan parçayı göndereceğinizi teyitleşmez ise ben uluslararası ve yasal mericlere başvuracağım. İnternet sitenizde bu parça yok, bulamadım Watsapp iletişim ilgilenmedi durmadan oyalıyor bana teyit verin ve bu istediğim parçayı evime kargolayın gerekiyorsa, ben 3 haftaya yakın beklemedeyim evimi temizletemedim. Makinem şu an borusuz. Bendeki Fırçalı hortum ve tutamak aldılar serviste, yenisini alamadım. İlgisizliğe tahammül edemiyorum ve bunun çözülmesini istiyorum.

  2. hotel işletmecisiyim. geçen yıl haziran ayında hizmete geçen Phlips 32 4131-12 modelini aldığım günden beri sorun yaşamaktayım . her yazılım geldiğinde tv ler hata veriyor klitleniyor işletmede kullandığımdan dolayı çok çiddi maddi kaybı ve müşteri kaybım oluyor

  3. Garanti anlamında sıkıntı yaşamamak için Gaziemir Vatan bayisinden 2 yıl önce Phılıps marka televizyon aldım.Garantisi biteli 1,5 ay oldu televizyonda ses var görüntü yok . Servisi aradık gelip aldılar. 5 gün sonra arayıp LED’lerinden kaynaklı arıza var dediler, 380 tl talep ettiler ,50 tl de servis ücreti vermiştik.Yapılsın dedik, bugün tekrar arayıp arızanın daha büyük olduğunu, panelden kaynaklandığını 2500 tl yi bulduğunu, yapmanın gereksiz olduğunu söylediler. Zaten televizyonun fiyatı 2900 tl. Televizyonları nasıl ayarlıyorlarsa garantisi biten televizyon dururken LED’leri yanıyor, paneli arızalanıyor, servisten arıza için ne ücret istediklerini yazmalarını istedim.Müşteri hizmetlerini aradım , yaptırıp yaptırmamak size kalmış diyor ,yok bir de size kalsaydı, zaten yeni televizyonla fiyat hemen hemen aynı diyor.PES ARTIK. Tüketici hakem heyetine başvuracağım, insanları resmen enayi yerine koyuyorlar. 2 yıllık televizyon fiyatı kadar arıza çıkarıyor,yaptığınız ürün madem 2 yıllık , o zaman televizyon üretmeyin.Artık phılıps pil bile almam ve aldırtmam. LÜTFEN PHİLİPS MARKA ÜRÜN ALMAYIN.Keşke daha önce phılıps markalı ürünlerle ilgili şikayetleri okusaydım , ben de almazdım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir