You are here: Home » Firmalar » Siemens Şikayet Hattı

Siemens Şikayet Hattı

Siemens markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Siemens firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Siemens Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Siemens Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 66 88’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “siemens-home.com.tr/musteri-hizmetleri” üzerinden ilgili kısımlardan ulaşabilir, bir şikayet formu yazıp “siemenscagriyonetimmerkezi@bshg.com” e-posta adresine de gönderebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Siemens hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

9 Comments

  1. Bende siemens mağdur uyum aldom günden itibaren kapakta sararmalar oldu servisin verdiği cevap kullanma hatası yapistirilan Manet dişlerinden dolayı soruyorum kendilerinin ve okuyan kişilerin yokmu bu nasil bir bahane sahada önemlisi İCİNDEKİ SUYUN BUHARLASMA TASİNA İNMESİ GEREKİRKEN YERLERE AKİYOR BUNUN İCİNDE FABRİKADAN GELEN RAPOR MAKET BİCAĞİ İLE KANAL ACİN HİC SOMENSE YAKİSİYORMU SATARKEN MALİMİZİN ARKASİNFAYİZ DİYORLAR AMA SONRA KULLANİM HATASİ DİYİP İDİN İCİNDEN CİKİYORLAR BUDA YETMİYOR SRVİSE CAGİRDİGİMİZ BİLGİLER EKSİK VEDE BAZİ ŞİKAYETLER DAKLANİP SRRVİS SAYİSİNİ AZ GOSTERİYORLAR BİDA BANA GORE DOLANDİRİCİLİK ÇÜNKÜ HAK TALEP ETMİYELİM DİYE EN COK BUNA DİKKAT EDİN SİMDİ BUTUN SOSYAL MEDYA ARACİLİGİ İLE RAPORLARİ HERKEZİN OKUMASİNİ SAGLİYACAGİM…..SAKİN ALMAYİN ARTİK SİEMENS BEN 5SENEDİR MAGDURUMMM

  2. 1 yil once siemens no frost ankastre buzdolabi aldik.Aldigimiz günden bu yana dolapta koku sikayetimiz vardi,ekstra filtre vs kullandik.20 gün önce soğutma sikayeti ile servisi aradik ve 15 gun icnde 7 kez servis geldi.Her gelen ariza tespiti yapmadan fan,termostat,sensör ve anakarti degistirdi ama dolap hala ayni sekilde sogutmuyor.8 aylik hamileyim ve her gun servisle konsumaktan biktik.Çözüm asla yok; gecistiriliuoruz.Belli ki mekanik bir sorun var dolap değişmeli ancak oyle bir hizmet anlayislari da yok.Beyaz esya almak isteyenler :siemensten uzak durun,kacarak uzaklaşin.Gözünü seveyim arcelik bekonun.Simdi maddi manevi tazminat davasi acmayi,tuketici haklarina basvurmayi dusunuyoruz,ne gerekirse yapacagim.Yazin ortasinda,hamikeyken 20 gündür evde buzdolabi yok,boyle bir hizmet anlayisi hayatımda görmedim. Biz kendimizi yaktik beyaz esya arastiranlar ;siz yakmayin.

  3. Simens marka buzdolabimizin Kapagi arızalandigi icin, bir miktar ücret ödeyerek yeni buzdolabınızın geleceği söylendi. Parasını ödediğimiz halde yaklaşık 4 aydır buzdolabınız gelmedi. Müşteri hizmetlerini arıyoruz. Size dönüş yapacağız diyorlar. Ama bir türlü dönmüyorlar. 4 aydır buzdolabı yok. Arayıp soran yok. Bu kadar duyarsizlik ilgisizlik ahlaksızlığa karşı ne yapacagimi bilmiyorum. Bunları ALLAH a havale ediyorum.en dandık markanın bile yapmayacağı bu hilekarligi simens e yakiştiramadim

  4. Evet bende çoğu insan gibi Simena mağduru biriyim ama bizimki birazda büyük bir kaza oldu simensin davlumbazı ndan kaynaklanan bir kaza mutfakta yangın çıktı itfaiye raporu olmasına rağmen hatalarını kabul etmediler şükür kendimize birşey yok ama mutfağında 5 6 milyardan fazla hasar var Allah’a havale ettim ama ne zaman ve nerede olursam olayım kimseye simens ürünlerini kullandırtmayacağım tavsiyede etmiyorum düşünün biz kurtulduk ama ya birimize bişey olsaydı sizde uzak durun bence

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir