ANA SAYFA » Firmalar » Sinbo Şikayet Hattı

Sinbo Şikayet Hattı

Sinbo markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Sinbo ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Sinbo Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Sinbo Şikayet Hattı Telefon Numarası: 444 66 86 Müşteri Hizmetlerini arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “sinbo.com.tr” adresi üzerinden sayfanın alt kısmındaki “Kurumsal” başlığı altında yer alan “İletişim” bölümüne bir şikayet formu yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.
  • E-posta Adresi: info@sinbo.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Sinbo hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

2 Şikayet var

  1. Merhaba Ordu Fatsadan bir mağazadan aldığım Rondonun bıçağı dönmüyor ürünü mağazaya götürdüm bana servise göndermem söylendi gönderdim de hemde 3 defa ürün yine aynı yani hiç bir şey yapılmamış bir kez bile kullanamadığım rondo elimde kaldı yani aldığıma bin pişman oldum bir daha asla almam sinbo marka yazık 😡😡

  2. kardeş. Kayseri -DEVELİ de, SİMBO MARKA, cam ketıl(su isiticisi) satın aldım. bu su ısıtıcısını satın aldıktan sonra bir müddet kullandım. BİRKEZ de ISITICININ ÜST KAPAGINI KAPATMADAN SU ISITMAK İÇİN CALIŞTIRMIŞTIM. BEN İŞLERİMİ HALLEDİP gelene kadar ısıtıçının STOP çalışmadan içindeki suyu bitirmiş ve çalışmaz olmuş! ŞİMDİ BU SU ISITICISINI TAMİR ETTİRMEK veya YENİSİ İLE değişmek istiyorum!
    ısıtıcıyı aldığım yer bana NE SERVİS NOKTASINI BİLDİRİYOR, Ne garanti kağıdımı veriyor!
    mağduriyetimin giderilmesi için YARDIMINIZI RİCA EDERİM. 11/07/2017 -Develi- Rahmi KAPUSUZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir