You are here: Home » Firmalar » Sunny Şikayet Hattı

Sunny Şikayet Hattı

Sunny markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri şikayet hatlarını içermektedir.

Sunny ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Sunny Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Sunny Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0 212 412 14 14’ü arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “sunny.com.tr” adresine girerek “Destek” menüsünden “Destek Formu” sayfasına girip bir şikayet formu yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Sunny hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

16 Comments

  1. Yon avmden televizyon aldim getiren kisi servise gerek yok siz acabilirsiniz dedi servis 70 lira aliyo dedi actik tv kieik cikti servise verdik kullanici hatasi diyolar ayip hem siz acin diyolar hemde kullanici hatasi diyolar ben sikayetciyim okadar para veriyoz hata yon avmde bide biz suclu cikiyoz

    • Kendileri dusurduler ozaman bize suc atoyolar siz avin diyolar ne oderim nede bidaha alorim kimseyede tavsiye etmem sikayetciyim

  2. Zeytinburnu adresime Evkur’dan 1 adet Sunny marka derin dondurucu aldım. Ürünü aldığımız Evkur şubesi bize Sunny yetkili servisini aramamızı ve onların kurulumu ücretsiz yapacağını söylediler. Evkurun verdiği Sunny yetkili servisine ait 05555730913 numaralı telefonu aradığımızda da ücretsiz kurulum yapmadıklarını 50,00 TL karşılığında kurulum yapmaları gerektiğini söylediler. Bu nasıl bir firma ki kendi ürününü kurmuyor? Elektrikli bir aleti biz nasıl kuralım? Bir sorun yaşansında bina havayamı uçsun? Sunnyden şikayetçiyiz. Paramızı geri versin.

  3. Cumartesi öğleden sonra aldığım rondoyu ertesi günü öğleden sonra denedim. Avokado yapraklarını makasla ufaltıp rondo haznesine attım. İkinci denememde bıçaklar yerinden çıktı ve hazneyi kırdı. Yetkili servise götürdüm. Kullanıcı hatası diye hemen damgayı vurdular. Ücret karşılığı yedek parça siparişi vermek istedim, 3 gün sonra elimizde olur denildi. 16. gün yetkili servis beni arayıp yedek parça temini yapılamadığını ve yapacak bir şey olmadığını söyledi. Burada hatalı olan teknik servisi değil bu kadar kötü bir ürün üretip garanti vaadiyle insanları aldattığı için Sunny’nin kendisidir. Sunny tüketicileri sürekli yenisini almaya zorluyor. Tek kullanımda bozulan üründe hemen kullanıcıyı suçluyor. Şiddetle kınıyorum ve bu markanın ürünlerini ne tavsiye ediyorum ne de satın alırım artık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir