ANA SAYFA » Firmalar » Sunny Şikayet Hattı

Sunny Şikayet Hattı

Sunny markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız müşteri şikayet hatlarını içermektedir.

Sunny ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Sunny Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Sunny Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0 212 412 14 14’ü arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “sunny.com.tr” adresine girerek “Destek” menüsünden “Destek Formu” sayfasına girip bir şikayet formu yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Sunny hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

2 şikâyet

  1. sizi rahatsız etmek istemezdim ama ben bundan 2 ay önce sunny 140 ekran led tv aldım vede aldıgıma o kadar pişman oldumkı televızyonumu 1 ay kullandım ve ekranı gıttı vede servısını çagırdım gelıp aldılar vede 1 aydır beklıyoruz sureklı arıyorum vede sureklı bana denılen şey parça yokmuş parça beklenıyor bu parça 10 gundur gelmezmı bız çok magdur durumdayız 1 aydır evımızde televızyonumuz yok bu işin ejn kısa surede çözümlenmesini istiyorum

  2. Snyyy TV Kendi kendine açılıp kapanıyor aldigda 1 saatte yapıyordu şimdi siklasti servis 1 ay önce garantisi butiği için bakamıyorum anlayacağınız snyy bize girdi firma bu mağduriyeti gidermesi gerekmektedi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir