You are here: Home » Turizm » Ulusoy Turizm Şikayet Hattı

Ulusoy Turizm Şikayet Hattı

Ulusoy Turizm hizmetleriyle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili otobüs firmasının iletişim kuracağınız müşteri hizmetleri şikayet hatlarını içermektedir.

Ulusoy Turizm ile ilgili tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Ulusoy Yazıhaneleri: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Ulusoy Yazıhanelerine giderek yaşadığınız sorunla ilgili bilgi verebilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Metro Turizm Şikayet Hattı Telefon Numarası olarak 0850 811 1 888’i arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “ulusoy.com.tr” adresi üzerinden alt menüde yer alan “İletişim” bölümünü kullanarak ilgili bilgileri şikayet formuna yazarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.
  • Sosyal Medya: facebook, twitter hasapları üzerinden /ulusoyotobus kullanıcı adı ile ulaşabilirsiniz.
  • E-posta Adresi: Firmanın E-mail adresi olarak sitesinde “musteri@ulusoy.com.tr” yer almaktadır. Bunun yerine yukarıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz.

Otobüs yolculuğunda araç, muavin, servis yada şoförle yaşadığınız sorunlar için mutlaka otobüsün plakasını alınız. İlgili yerlere müracaat edeceğiniz zaman sizden yolculuk tarihi, güzergahı ve araç plakasını isteyeceklerdir.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşımlarda bulunabilir; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Ulusoy Otobüs Firması hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Markayla ilgili şikayette bulunabileceğiniz ürün ve hizmet grupları: Bünyesinde bulunan bütün taşımacılık hizmetleri, Seyahat hizmetleri, Şöför ve host/hostes hizmetleri, bilet işlemleri…

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınızın muhatabı olan tarafın cevap hakkı olsa dahi size geri bildirimde bulunacağı garantisi taşımamaktadır!

16 Comments

  1. Saçmalığın fevkaladesi !!! Gerede yolunda otobanda emniyet şeridinde hiçbirşey söylenmeden araba durdu bir yolcu aşağıya indi sonra 7 dakika sonra tekrar bindi hareket ettik yolcunun indiği tarafta değildim göremedim kimseden de bi açıklama Yok bu ne sorumsuzluk

  2. Şikayet hattı bile tam rezalet oradaki arkadaşlar uğraşmak istemiyor olsa gerek telefonu suratıma kapatmayı tercih ettiler müşterinin konuşmaya hakkı yok koyun sürüsüyüz sanki bi ahıra tıkılalım koltuklarının kol koyma yerleri bozuk yatırma kolu yok kimin hangi koltukta oturduğu belli değil en arkanın bir ön koltuğu 42 en onun arkası 57-58 nasıl oluyorsa artık 47 numaraya biletim var, arabada 47 numara yok !!!! 43 e oturdum. 43 e birisinin bileti varmış başka bi otogardan onu aldı ve bana muavin diyor ki abiyi yerine 43 numaraya almam lazım sizedir bir yer buluruz ne yani abinin 43 numarası bu arabada var benim 47 numara yok ve ben ortada bekleyeceğim boş yer kalırsa bineceğim rezalet!!!!!

  3. Şikayet etmek için müşteri hizmetlerini arıyorum bir şikayetim olacak dediğimde 3 defa telefonu suratıma kapatan bir müşteri hizmetleri personeli var şikayet için arayıp da farklı bir şikayet ortaya çıkaranntek firma…gelelim adıl şikayetime klima yeteri kadar açık olmadığı için arabanın içinin çok sıcak olduğunu klimayı açmalarını istediğimizde muavin bu kadar çalışıyor arka tarafa pek vurmuyor zaten diyor o zaman arka koltuktakişerden para alma!!! devamı da var; çağrı butonuna bastım gelen yok giden yok gittim ayağına buton azıralı diyor halbuki çağrı ekranlarında duruyor şikayet edeceğim dediğimde de klima için haklısınız çalışmıyor şikayet edin diyor bu ne rezillik !!!!!!!!

  4. Cok rezil bir firma.bayan.yolcuyu host.koltuguna oturtunuz ayip.size.ayip 35 *** 4437 30 08 20017 ankaradan 13..00 istanbul sizi kiniyorum

  5. Zilzurna bir muavin ayakta duramıyor istanbul’dan datçaya 23.30 arabasıyla yolculuk etmekteyiz şu anda…. bununla ilgili istanbul anadolu adliyesine savcılığa suç duyurusunda bulunacağım eğer sağ ulaşırsak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir