You are here: Home » Firmalar » Vestel Şikayet Hattı

Vestel Şikayet Hattı

Vestel markalı aldığınız ürün ve hizmetlerle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm bulmanız, şikayet hattı kanallarını etkili bir şekilde kullanmanıza bağlıdır. Aşağıdaki seçenekler, ilgili firmanın iletişim kuracağınız şikayet hatlarını içermektedir.

Vestel firmasına tüketici şikayetlerinizi nasıl bildirebilirsiniz?

  • Yetkili Servis: Bulunduğunuz bölgede size en yakın Vestel Yetkili Servisine gidebilir, kayıt tutturabilirsiniz.
  • Çağrı Merkezi: Vestel Şikayet Hattı Telefon Numarası: 0850 222 41 23 numarayı arayabilirsiniz.
  • İnternet Sitesi: “vestel.com.tr/destek-bize-yazin” üzerinden şikayet formu doldurabilirsiniz.
  • Capcanlı Destek: “vestel.com.tr/destek/canlidestek.aspx” adresinden görüşme başlatabilirsiniz.

Bu sayfadan yaşadığınız süreçle ilgili paylaşmak istediğiniz düşüncelerinizi; firmanın şikayetleri ele alma ve çözümleme durumunu değerlendirebilirsiniz.

Yada bütün seçenekleri kullanmanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, aşağıdaki alandan durumunuzu özetleyen bir yorum yazabilir, Vestel hakkındaki düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Burada yazacağınız şikayet ve yorumlarınız, firma tarafından geri dönüş garantisi taşımamaktadır!

294 Comments

  1. Bulasik makinası kapak kilit mekanizması kırılması sonucu gelen vestel servisi tespit sonrasi mekanizmanın değişeceğini ifade etti ve 50tl kapora alıp işlemin tahmini 100-150tl ‘ye tamamlanacağını söyledi.Ertesi gün bizi arayan servis yetkilisi komple ön kapağın değiştirilmesi gerektiğini söyleyip 450-500tl gibi uçuk bir rakam istedi.Boyle bir servis zihniyeti ve buna seyirci kalan sozde yerli diye evimize soktuğumuz vestel elin gavur markası kadar bize yardımcı olmuyor.Bu servise gerekli işlem yapılmadığı müddetçe bir daha asla vestel evimize girmeyecektir.Bu arada buzdolabı, bulaşık makinası ve tv olarak vestel kullanan biriydim yazıklar olsun.

  2. Vestel den buzdolabı aldım üç yılda çürüğü malın arkasında duran yok sonunda buzdolabına verdiğim para 800tltekrar1300tl verecekmişim degistireceklermis karar sızıntısı Mustafa yenidemirci. Genel müdür Tarkan beyede meyil attım sonuç yok.

  3. Haziran ayında Vestel Venüs z 20 aldım anneme. Telefonla ilgili bazı sorunlar yaşamamız nedeniyle Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. Haklı bulundum ve para iadesi almam hükmedildi. Vestel’den aradılar hemen, bir Vestel mağazasına telefonu bırakmamı istediler, 5 iş günü içinde de para iadesi yapacaklarını söylediler. Çok yüksek ihtimalle de pazartesi para hesabınıza geçmiş olur dediler. 8 Aralık Cumartesi günü telefonu teslim ettim, bugün 15 Aralık Cumartesi. Yasal süreleri olan 5 iş günü doldu. Defalarca aradım müşteri hizmetlerini, tüm görüştüğüm müşteri temsilcileri hemen şikayet kaydınızı oluşturuyorum diyor ama bana hiçbir şekilde geri dönüş yapan olmuyor. 1 haftadan beri annem telefonsuz, haberleşemiyoruz. Mağdur duruma düşürüyorlar insanları. Her yerden yazmaya devam edeceğim. Tüm yasal yollara başvuracağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir